خبر

پاکسازی پوست به چه معناست؟

از بین بردن سلول های مرده پوست و آلودگی های محیطی از روی پوست پاکسازی پوست نامیده می شود. انجام این روش سلامت پوست را تضمین می کند و باعث شادابی و طراوت آن می شود. پاکسازی پوست با از بین بردن لایه های پوست، چربی و گرد و غبار از روی پوست نیز از بروز آکنه و جوش های سرسیاه جلوگیری می کند.


چرا باید پوست خود را تمیز کنید؟ متخصص پوست

پوست انسان دارای غدد چربی در لایه های زیرین است. روغن ترشح شده توسط این غدد از طریق کانال های باریکی به سطح پوست می رسد که از طریق منافذ کوچک روی سطح پوست به سطح پوست می رسد و از خشک شدن پوست جلوگیری می کند. حال اگر این منافذ به دلایلی از جمله آلاینده هایی مانند گرد و غبار بسته شوند، پوست صورت نه تنها درخشندگی و شادابی خود را از دست می دهد، بلکه جوش ها نیز ظاهر می شوند. پاکسازی پوست به حذف سلول های مرده از سطح پوست کمک می کند و در نتیجه به باز شدن کانال های چربی کمک می کند.


صورت خود را در خانه بشویید

همانطور که گفتیم، یکی از ارزان ترین راه ها برای حفظ سلامت و درخشندگی پوست، تمیز کردن آن در خانه است. برای شروع تمیز کردن پوست صورت در خانه، به یک سری اقدامات لازم نیاز دارید که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

شستن صورت: اولین و مهمترین مرحله برای تمیز کردن پوست صورت، شستن صورت است. این عملکرد از دو جهت به پوست کمک می کند، اول کثیفی ها، کرم ها و لوازم آرایشی که قبلا استفاده شده را از صورت پاک می کند و باعث نمی شود پوست آن را بپوشاند و دوم اینکه به پوست حالت ارتجاعی می دهد. شما در حال تهیه مجموعه ای از غذاها و ماسک هایی هستید که از آنها استفاده خواهید کرد. قبل از شستن صورت، خوب است موهای پشت سر را جمع کنید و با استفاده از محصولات آرایشی معمولی یا شیر پاک کننده، بقیه مواد آرایشی را از روی پوست پاک کنید، سپس شستن صورت با ژل مهم است. برای پوست های چرب) یا کرم پاک کننده (مناسب برای پوست های خشک) و با آب فراوان بشویید. بهتر است ابتدا پوست خود را با آب سرد بشویید و سپس بخشی از شستشوی پوست خود را با حرکات دایره ای روی پوست خود بمالید و آب را جذب کنید و ضربه های کوچکی روی پوست صورت خود از جمله پاکسازی انجام دهید. حوله، آب اضافی در بدن صورت خود را بشویید

تهیه مواد لازم برای پاکسازی صورت: برای پاکسازی صورت به بخار آب، لایه بردار و ماسک طبیعی نیاز دارید، پس بهتر است مواد را از قبل آماده کنید.


پاکسازی صورت با بخور آب

اگر به طور منظم این کار را انجام دهید، آب داغ می تواند منافذ مسدود شده پوست شما را باز کند و ناخالصی های باقی مانده در آنها را از بین ببرد.

برای بخور، قوری یا قابلمه کوچکی را از آب پر کنید و بگذارید کاملا بجوشد، وقتی آب شروع به تبخیر کرد، قابلمه را از روی اجاق گاز بردارید و روی سطح صافی قرار دهید و سرتان را با حوله بپوشانید. صورت خود را در جهت بخار دراز کرده و نگه دارید، مراقب باشید صورت خود را در کنار ظرف آب داغ قرار ندهید تا پوست نسوزد. 15 دقیقه در این حالت بمانید تا صورتتان کاملا بخار شود و منافذ پوست تمیز شوند سپس با یک حوله تمیز صورت خود را خشک کرده و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. برای گرفتن نتیجه بهتر از این روش پاکسازی صورت، باید این کار را حداقل دو بار در هفته تکرار کنید.


پاکسازی پوست صورت با قدرت لایه برداری شکر

شکر را می توان به عنوان یک لایه بردار طبیعی استفاده کرد. برای این منظور فقط با استفاده از مخلوط کن برقی دو قاشق غذاخوری آرد را آسیاب کرده و در ظرفی بریزید سپس مقداری آبلیمو و دو قاشق غذاخوری آب اضافه کنید تا خمیر نهایی به صورت خمیر درآید. می توانید این خمیر را روی نواحی مختلف صورت خود مانند بینی، چانه، صورت و غیره بمالید. که می خواهید لایه برداری کنید، با حرکات دایره ای و آهسته به مدت پنج دقیقه. سپس صورت خود را با آب سرد بشویید و پس از خشک شدن با یک حوله نرم از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. برای نتیجه بهتر می توانید این کار را هفته ای یکبار انجام دهید.


صورت را با استفاده از لیمو تمیز کنید

اسید سیتریک موجود در لیمو یک لایه بردار طبیعی پوست است که می تواند منافذ پوست را باز کند و چربی اضافی پوست را از بین ببرد. برای استفاده از آب لیمو به عنوان یک پاک کننده قوی پوست صورت، آب لیموی تازه را تهیه کرده و روی پوست بمالید، صورت را به مدت 5 تا 10 دقیقه ماساژ دهید، سپس با آب ولرم بشویید و پس از خشک کردن پوست صورت با یک حوله تمیز، یک کرم نرم بمالید. مرطوب کننده برای نتیجه بهتر این روند را یک روز در میان تکرار کنید.


با استفاده از تخم مرغ پوست را تمیز کنید

سفیده تخم مرغ در پیشگیری و درمان منافذ مسدود شده بسیار موثر است. مواد مغذی موجود در سفیده تخم مرغ پوست صورت را جوان و جوان می کند و منافذ را کاهش می دهد که باعث زیبایی و صافی پوست می شود. آموزش فیشیال صورت

برای اینکه خود را در مورد فواید ماسک سفیده تخم مرغ متقاعد کنید، سفیده تخم مرغ را بزنید تا کف کند و در یخچال بگذارید و بعد از ده دقیقه آن را با آب نصف لیمو مخلوط کنید و روی صورت خود بمالید. این مخلوط را روی صورت خود بمالید و بگذارید خشک شود، سپس صورت خود را با آب گرم بشویید، با یک حوله تمیز و نرم خشک کنید و سپس مرطوب کننده خود را بمالید. از این ماسک طبیعی یک یا دو بار در هفته استفاده کنید و ببینید که چگونه روی پوست شما کار می کند.

همچنین می توانید یک ماسک سفیده تخم مرغ دیگر را با مخلوط کردن یک قاشق پودر بادام زمینی با یک قاشق عسل و سفیده تخم مرغ درست کنید تا خمیر غلیظی به دست آید.به عنوان لایه بردار یا اسکراب پوست روی صورت خود بمالید، این خمیر روی پوست باقی می ماند تا زمانی که خشک شود. سپس آن را با آب گرم بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید. از این ماسک لایه بردار و طبیعی می توانید یک یا دو بار در هفته استفاده کنید.


با استفاده از عسل پوست را تمیز کنید

عسل یک ماده طبیعی است که از طرق مختلف برای پوست مفید است. این ماده علاوه بر اینکه در پاکسازی منافذ مسدود شده پوست صورت موثر است، ترشح غدد چربی را تنظیم می کند و پوست را آبرسانی می کند و همچنین منافذ پوست را کوچک می کند.

ساده ترین روش استفاده از عسل این است که یک قاشق غذاخوری روی پوست بمالید و بگذارید ده دقیقه بماند، سپس پوست را بشویید یا یک قاشق غذاخوری دارچین را در دو قاشق غذاخوری مخلوط کنید، سپس یک قاشق غذاخوری عسل را اضافه کنید و کاملا مخلوط کنید. روی پوست بمالید و بگذارید 20 دقیقه بماند سپس با آب گرم بشویید. می توانید هفته ای یک یا دو بار از این ماسک برای پاکسازی منافذ پوست خود استفاده کنید.

همچنین می توانید از مخلوط ماست، عسل و روغن زیتون برای پاکسازی پوست صورت و سفت کردن منافذ پوست استفاده کنید، با ترکیب یک قاشق عسل، یک قاشق روغن زیتون و دو قاشق ماست. آن را روی صورت بمالید و حدود 15 دقیقه نگه دارید و صورت را بشویید.


با استفاده از جو دوسر پوست را تمیز کنید

یکی دیگر از مواد طبیعی که به کنترل چربی و باز کردن منافذ پوست کمک می کند، بلغور جو دوسر است. بلغور جو دوسر همچنین می تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل کند. برای استفاده از جو دو سر به عنوان پاک کننده پوست، سه قاشق غذاخوری جو را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون بجوشانید و به مدت 15 دقیقه روی صورت خود بمالید، سپس با یک پارچه مرطوب پاک کنید و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید. و صورت خود را با یک حوله نرم خشک کنید و سپس از مرطوب کننده استفاده کنید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید تا اثرات مثبت آن را مشاهده کنید.

پاکسازی پوست با جوش شیرین


جوش شیرین یک لایه بردار طبیعی عالی برای از بین بردن سلول های مرده پوست و باز کردن منافذ پوست است. همچنین این ماده می تواند PH پوست را متعادل کرده و به جوانسازی و شادابی پوست کمک کند.

می‌توانید با ترکیب دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین و یک قاشق چای‌خوری آب، یک خمیر لایه‌بردار طبیعی درست کنید و به‌صورت دورانی روی پوست‌تان بمالید و بگذارید ۵ دقیقه روی پوستتان بماند و سپس صورت‌تان را با آب گرم بشویید. هفته ای یکبار از این ماسک لایه بردار استفاده کنید و اثرات شگفت انگیز آن را ببینید.

همچنین می‌توانید از دو قاشق چای‌خوری جوش شیرین، پنج قاشق چای‌خوری عسل، یک قاشق چای‌خوری پودر دارچین و نصف قاشق چای‌خوری آب لیمو برای تهیه ماسک استفاده کنید. در این صورت این پودر را روی پوست خود بمالید و بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس بشویید. برای بهترین نتیجه، یک یا دو بار در هفته از این ماسک استفاده کنید.


نکات مهم برای تمیز کردن پوست در خانه

همانطور که گفتیم تمیز کردن پوست در خانه می تواند در وقت و هزینه شما صرفه جویی کند، اما برای جلوگیری از عوارض احتمالی مانند حساسیت پوستی، خشکی، آکنه های ریز، پوست چرب و ... بهتر است به نکات زیر توجه کنید. :

قبل از تمیز کردن، حتما دست های خود را با آب و صابون بشویید.

قبل از تمیز کردن صورت، هرگونه آرایش یا آلودگی را از روی صورت خود پاک کنید.

مراقب باشید بیشتر از حد معمول از ماسک های لایه بردار استفاده نکنید.

پس از استفاده از هر ماسکی صورت خود را با آب داغ نشویید.

برای خشک کردن پوست صورت، حوله را روی سطح پوست نکشید، بلکه با حرکات ملایم پوست را خشک کنید.

همیشه بعد از پاکسازی پوست از مرطوب کننده مناسب پوست خود استفاده کنید.


اخرین حرف

لایه برداری از بین بردن سلول های مرده و آلودگی های محیطی از لایه بیرونی پوست است. این کار معمولا برای شادابی و شفاف نگه داشتن پوست و جوانسازی آن انجام می شود. لایه برداری پوست در خانه یکی از ارزان ترین روش هایی است که می توانید به طور منظم انجام دهید و از نتایج شگفت انگیزی برخوردار شوید. بهتر است قبل و در حین لایه برداری دستورالعمل های بالا را رعایت کنید و با توجه به نوع پوست خود از یکی از روش های بالا استفاده کنید.


تعداد بازدید : 105
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه 12 بهمن 1401 توسط بهار
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir| قدرت گرفته از بلاگ یو
ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]