خبر

داروهای امروزی از طریق فرایندهای شیمیایی تهیه و تولید می شود لذا مواد اولیه های مختلفی برای تولید دارو استفاده می شود. داروها می توانند در شرایط استاندارد دما و فشار یا در سه حالت گاز مثل نیتروزاکسید ، مایع مثل لیدوکایین و جامد مثل آسپرین موجود باشند. در این فرآورده ها با استفاده از الکل سبب حل شدن موادی می شوند که در آب نامحلول یا کم محلول و در الکل محلول می باشند. کرم ها فرآورده های موضعی یا استعمالی هستند که ماده دارویی در پایه ای که به دو صورت آب در روغن و روغن در آب وجود دارد، وارد میشود. شربت ها فرآورده های مایع تغلیظ شده حاوی شکر و یا مواد جانشین شونده آن نظیر دکستروز، سوربیتول، گلیسیرین، ساخارین و هیدروکسی اتیل سلولز می باشند. وی با تاکید بر برون سپاری بخشی از این فرایند تاکید کرد: یکی دیگر از چالشهای افزایش قیمت توجیه آن برای بعضی مسئولان و نمایندگان مجلس است که با فرآیند تولید آشنا نیستند، در حالیکه قیمت دلاری بعضی داروها کاهش پیدا کرده است، به دلیل نیمایی شدن ارز، افزایش قیمت ریالی را در نظر میگیرند.

رئیس سازمان غذا و دارو تاکید کرد: در حال حاضر مشخصا شاهدیم که شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی برای کار با ایران تحت فشار هستند. سوییفت یکی از آخرین ابزارهای جمهوری اسلامی برای ادامه تجارت در سطح بینالمللی است که از این طریق از جمله اقدام به خرید مواد غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی میکند. قرار بر این است در سال آینده ۱۸۰ محصول و مواد اولیه داروسازی دیگر در کشور تولید شود که منجر به ۱۲۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی دیگر خواهد شد. فعالیت شرکت ارسطو به عنوان یکی از زیرمجموعههای داروسازی آوه سینا ۲۳ سال پیش به عنوان اولین شرکت خصوصی در ایران جهت تولید مواد موثره دارویی آغاز شد و طی این مدت موفق به صادرات محصولات به کانادا شد این شرکت در سال ۹۵ موفق به اخذ ثبت اختراع بین المللی در زمینه روش های بهینه تولید مواد موثره دارویی ضدسرطان شد. به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اراک، در مراسمی با حضور مسئولان استانی و شهرستان و ارتباط تصویری رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) از سه محصول دارویی تولید ایران در ساوه رونمایی شد. به گزارش برنا؛ فرامرز اختراعی رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در گفتگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیوتهران با اعلام این که تا به امروز سیاست گذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ، واکسیناسیون در کشوربه صورت رایگان بوده است و قرار هم نیست هزینه ای دریافت شود گفت: اما ممکن است متناسب با توان مالی دولت، تغییراتی در این خصوص رخ دهد.

این شرکت در حال حاضر دارای ۵ پروانه داروهای خاص،4 پروانه داروهای مکمل و 45 پروانه داروهای عمومی از وزارت بهداشت است. محمدرضا شانه ساز روز سه شنبه در نشست خبری نمایشگاه فارمکس در محل سازمان غذا و دارو افزود: در شرایطی به این توسعه دست یافتیم که دشمنان ایران با تحریم و سم پاشی به منظور نا امید کردن مردم از هیچ تلاشی فروگذار نکردند و توپخانه های رسانه ای آنان مدام در حال شلیک علیه امید مردم است. در یک کلام اگر بخواهیم انتظار صنعت از مسئولان را بیان کنیم، این است که تدابیری اندیشیده شود که قیمت تمام شده کالا در ایران مقرون به صرفه و قابل رقابت با کالاهای خارجی باشد و فشارهای وارده بر صنعت را کم کند. به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از فارمانیوز، طبق یکی از بندهای برخی مطالب کلی منتشر شده برنامه همکاری های جامع 25 ساله ایران و چین، زمینه های مشترک همکاری توسعه، سرمایه گذاری و انتقال دانش فنی در حوزه داروسازی مطرح گردیده است. اکنون تولید داخلی این میزان از مواد اولیه داروسازی به نوعی تضمین شده است و به همیت دلیل ضریب امنیت دارویی کشور بالاتر رفته و در این زمینه به سمت خودکفایی در حرکت هستیم.

از موادی نظیر کاغذ، کتان، ابریشم و یا پلاستیک می توان به عنوان زمینه استفاده کرد. این مواد همراه با امكانات تشخیص، درمان یا پیشگیری از بیماری هستند. سرمها جز مواد دارویی هستند که دارای ترکیبات متفاوت بوده و هرکدام از آنها برای بیماری خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. این فرآورده های یکبار مصرف بوده و هنگامی که سر آمپول باز شود می بایست مصرف گردد و نمیتوان آنها را برای استفاده مجدد نگهداری نمود. آمپول ها ظروف شیشه ای هستند که جهت نگهداری داروهای تزریقی به کار می روند. لوسیون به شکل مایع است و برای استعمال خارجی روی پوست به کار می رود. بالک های دارویی یا به عنوان مواد اولیه در ساختن بعضی از داروها به کار می روند یا خود در بسته بندی های کوچک آماده توزیع می باشند و یا اینکه در بسته های بزرگ در مراکز درمانی توزیع شده و به تدریج به مصرف می رسند.

مواد اولیه دارویی : https://irchem.ir/pharmaceutical/


تعداد بازدید : 93
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه 16 ارديبهشت 1400 توسط بهار
صفحات وبلاگ
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : Tem98.Ir| قدرت گرفته از بلاگ یو
ساخت وبلاگ جدید رایگان خرید بک لینک از همه بلاگ
بستن تبلیغات [X]